קישורים מפת האתר

ב-6 באוקטובר 1973 היה סרן רמי מתן מ"פ ז' (טנקי פטון) בגדוד 196 של סא"ל עמרם מצנע. הגדוד הוכפף לחטיבה 14 בפיקוד אל"ם אמנון רשף. כשבוע ימים ניהלה הפלוגה קרבות בלימה קשים במסגרת הגדוד. רבים מהמפקדים ואנשי הצוות נפגעו והרכב הפלוגה השתנה לחלוטין. הגדודים 196 ו-79 נשחקו מאוד, מג"ד 79 נפצע קשה ומצנע הפך למפקד הגדוד המאוחד שנקרא 79. בפלוגה ז', שהייתה על "חמדיה" כחלק מהגדוד שם, נותרו שמונה טנקים.

ב-14 בחודש בחסות הרעשה ארטילרית כבדה נעו עשרות טנקי טי-55 מצרים משטח "מיסורי" היישר לכיוון הגדוד. סרן מתן הורה לפתוח באש. טנקים מצרים נפגעו אך הכוח המצרי המשיך להתקדם וחלקם הושמדו רק כ-100 מטרים מהפלוגה. בהמשך הציג המג"ד משימה חדשה של תנועה בלילה לעבר התעלה וכיבוש שטח "החווה הסינית", כדי לאפשר מעבר כוחותינו לצליחת התעלה. "היה ברור לי שמהקרב הזה רבים לא יחזרו חיים", סיפר לימים רמי מתן.

ב-15 באוקטובר נעה החטיבה מדרום לציר "עכביש" לכיוון מעוז "לקקן". הפלוגה של מתן נעה משמאל לכביש. כשעברו את צומת "טרטור"-"לקסיקון" נפתחה עליהם אש שהלכה והתגברה. מתן ואנשיו ירו על כל עצם חשוד. כלי שריון, סוללות ארטילריה וכלי נ"מ, רכב ומצבורי דלק ותחמושת נפגעו ובערו. טנקי טי-55 הופנו לעבר הפלוגה והגדוד. שלושה מהם התגלו למתן במרחק 100 מטרים. שניים הושמדו מיד ושלישי בטווח 20 מטר. הפלוגה הסתערה בירי מקלעים, כשהטנקים דורסים חיילים מצרים, רכב ואוהלים. במהלך הירי טיפסו חיילים מצרים על הטנק של מתן. הוא הדף אותם בידיו וזרק לעברם רימונים. בלחימה נפגעו טנקים מאש אויב והיו נפגעים. מעט הטנקים שנותרו לפלוגה ולגדוד המשיכו לתקוף צפונה עד שהגיעו לציר "אושה". כוחות האויב שהיו בעדיפות ירו בצפיפות לעבר הגדוד ממספר כיוונים. המג"ד הבין שאין טעם להישאר בנחיתות ולאחר אישור החל הגדוד בנסיגה לכיוון ציר "שיק". מצפון לציר "שיק" נפגע טנק 2א' של מתן מאש אויב והנגמ"ש הטכני התנגש בו ושניהם התדרדרו למחפורת. בשני הכלים היו נפגעים ולא היה אפשר לחלץ את הכלים. מתן בטנק הקדמי והטנקים שלו נקלעו למארב טנקים ונ"ט משני צדי הציר, אך המשיכו והדליקו מטרות. מטנק 2א' קראו לעזרה ומתן הבטיח לחלץ. כעבור זמן קצר התברר שהיה זה טנק 2א' של פלוגה ח' שהמ"פ שלה נהרג. הטנק טעה בכיוון ונע לעבר תעלת סואץ והקשר איתו נותק. היה זה 'טנק הצוערים' שכל אנשיו נהרגו.

בנסיגה דרומה, כשנשאר מתן עם שלושה טנקים, הוא החליט לחלץ את אנשי הטנק 2א' והנגמ"ש והורה לשני המ"מים שלו לחלץ את האנשים במחפורת. המ"מ יפתח התקרב לכלים והחיילים החלו להעמיס את הפצועים וההרוגים. במהלך הפינוי נפגע הטנק שלו, התותחן נהרג ויפתח נפצע קשה. המ"מ השני ירון השמיד את הטנק שירה על יפתח וניסה בעצמו לחלץ את החיילים. גם הטנק שלו חטף פגז ונפגע מטנק מצרי שעמד כ-50 מטר ממנו. הנהג והטען-קשר נהרגו, ירון והתותחן נכוו קשות. מתן ירה והשמיד את הטנק שירה בירון. עכשיו נשאר מתן לבד והחליט לפנות בעצמו את הנפגעים.

מתן הגיע למחפורת שם היו שלושה טנקים ונגמ"ש עם פצועים והרוגים. בסיוע חיילים שלא נפגעו העמיס מתן חלק מהפצועים תחת אש והבטיח לחזור. בדרך אסף עוד טנקיסטים. על הטנק ובצריח היו 30 מפונים. ללא יכולת ירי בתותח המשיך מתן בירי מקלע וזרק רימונים. עוד פעמיים חזר מתן אל התופת, איתר את אנשיו וכן אנשים נוספים של הגדוד, חילץ אותם על הטנק שלו. באחת הפעמים בעודו עמוס פצועים ירה עליו טנק מצרי מקרוב והחטיא. מתן ירה בו והטנק המצרי התפוצץ.

לאחר שסיים את חילוץ החיילים חזר מתן עם הטנק שלו לציר "שיק" ועם קומץ טנקים ששרדו מהגדוד המשיך להגן כלפי צפון. רמי מתן התברך באומץ לב, בתעוזה ובמנהיגות יוצאים מהכלל שהיו למופת.
חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל