קישורים מפת האתר

9 באוקטובר 2011: לזכרם: הספורטאים שנהרגו במלחמת יום כיפור

יצחק הוכמן הוזמן לנבחרת ישראל בכדורסל כששיחק עוד בליגה השנייה. איתן וליש הקים את קבוצת הכדורעף של הפועל גינוסר. ובקבוצת הכדוריד של כפר מנחם איבדו בבת אחת את ראובן כהן, עמוס ברגר וגבריאל ברעם. 38 שנים אחרי מלחמת יום הכיפורים ynet ספורט מביא לכם את סיפורי הספורטאים שנפלו במלחמה. ליקטנו את החלק הנוגע לחללי השריון.


זאב גולדשמיט (מאתר ynet, 7 באוקטובר 2011)


בעידן המודרני שבו כל כדורגלן, כדורסלן או כל ספורטאי מצליח בענף אחר מקבל מעמד של ספורטאי מצטיין או ספורטאי פעיל, נתקשה כיום כנראה למצוא ספורטאים שהם גם חיילים קרביים.

סרן יצחק (הוכלה) הוכמן ז"ל (כדורסל)

הכדורסלן הידוע ביותר שנפל חלל היה יצחק הוכמן שהוזמן ב-1970 לסגל נבחרת ישראל למרות ששיחק בליגה השנייה. "הוכלה" כפי שנהגו לכנות אותו, גדל והתחנך באליצור ת"א, קבוצה שזוהתה עם הציבור הדתי והיה מהמצטיינים בקבוצה עם ממוצע של 25 נקודות למשחק. הוכלה היה איש אשכולות. הוא שימש כמורה לחינוך גופני, עבד בהוראה בתיכון עירוני ה' בת"א ואף סיים תואר שני בקרימינולוגיה באוניברסיטת בר אילן. במלחמת יום הכיפורים השתתף הוכמן בקרבות הבלימה פריצה בסיני, בתפקיד עוזר קצין מודיעין חטיבתי. ב-24 באוקטובר 1973 נהרג כשפרץ בזחל"ם שלו לעזרת חברים, שנלכדו ברחוב הראשי בעיר סואץ.


משה דיין עם חיילים במלחמה. מקומם של הספורטאים לא נפקד (צילום: דוד רובינגר)


סמל צבי צימר ז"ל (כדורסל)

מוותיקי חולדה, בוניה ומקימיה. כשסיים את לימודיו התיכוניים, החל להדריך נוער באזור הרצלייה-ת"א. צימר נמנה על סגל נבחרת הנוער בכדורסל, שיחק בהפועל חולון בעקבות המלצה שקיבל רלף קליין מאביגדור מוסקוביץ'. היה גם מדריך כדורסל. כשפרצה המלחמה, הוצב צימר במוצב במעוז "אורקל". כשנפל הפגז הראשון על המעוז, זינקו צוותי טנקים מן הבונקר והחלו לנוע לעמדות קרב. צביקה, ששימש כתותחן, חבש את מפקדו שניפצע, ואחר-כך תפס את מקומו בצריח ונטל פיקוד על הטנק. צביקה גילה תושייה רבה, כושר מנהיגות ויכולת לחימה. תותח הטנק התקלקל והוא נאלץ לעמוד חשוף בצריח ואיתו אוסף של רימונים. הצוות הצליח לעבור שבעה קילומטרים, ואז נקלע למארב של כוח גדול. הוא וציוותו נחלצו מהטנק שנפגע, אבל במהלך המרדף צביקה נפגע ונהרג.אלכס יניב, יהושע לוי ויצחק הוכמן ז"ל (באדיבות אתר יזכור של משרד הביטחון)


סמל משה טפר ז"ל (כדורסל)

נמנה עם חברי מועדון הכדורסל ומיוזמי האיחוד של אשדות-אפיקים. הקים בעמק הירדן קבוצת כדורסל לילדים בני 7, ולימים כשעבר למרכז הארץ ניהל את קבוצת הכדורסל של הפועל חולון. השתתף בקרבות הבלימה בחזית סיני במסגרת פלוגת רפואה באוגדתו של האלוף אריק שרון. בנו הוא יריב טפר, מנכ"ל איגוד השופטים.


סמל יהושע לוי ז"ל (כדורגל)

שיחק במכבי רמת השִקמה, בתפקיד מגן, והיה מן הבולטים והמצטיינים שבשחקניה. לפרנסתו עבד במשמרות במפעל למוצרים פלסטיים, ובשעות הפנאי שיחק כדורגל. לאחר מותו כיבדו את זכרו, כשהקבוצה נקראה על שמו. כשהגיע צו המילואים, נשק לאימו ואמר לה "תשמרי על עצמך". כאיש צוות טנק נשלח לחזית סיני, והשתתף בקרבות המרים לבלימת המצרים. ב-15 באוקטובר 1973 נפגע הטנק שלו בקרב באזור "החווה הסינית", ויהושע נהרג. חודשים ארוכים היה ספק אם אכן נפל, וארבעה חודשים לאחר הקרב הוכח בוודאות שיהושע נהרג.


סגן ראובן כהן ז"ל, סמל עמוס ברגר ז"ל ורב"ט גבריאל ברעם ז"ל (כדוריד)

שלושתם שיחקו כדוריד בהפועל כפר מנחם, שהייתה אז בליגה הלאומית. אריה גרשוביץ, ששיחק איתם בקבוצה, סיפר השבוע: "בכפר מנחם כל השחקנים באותה תקופה היו חיילים קרביים. קיבלנו פטיש בראש כששמענו על מותם. זו הייתה תחילת ההידרדרות של הקבוצה, שכבר לא חזרה לעצמה מאז."מנכ"ל איגוד השופטים, יריב טפר. אביו השתתף בקרבות בסיני (צילום: אורן אהרוני)


ראובן כהן היה קפטן הקבוצה. שחקן שביעייה, שניסיונו סייע רבות לקבוצה. בנוסף, היה צייר מוכשר ובצבא היה קצין בשריון. הטנק שלו נפגע מאש נ"ט כבדה של הסורים. כהן נפגע מפגז טנק בעת שחיפש מסתור ונהרג. עמוס ברגר עלה אז מקבוצת הנוער לליגה הלאומית, והיה שחקן הרכב בכפר מנחם. עם נבחרת בית הספר זכה במקום השלישי באליפות אירופה לתיכוניים. בצבא שירת בשריון בחטיבה 7. הפלוגה שלו נשלחה לחלץ יחידה מחטיבת "גולני" שהייתה נתונה בקרב קשה נגד הסורים ליד בוקעתה. עמוס העמיס פצועים על גבו ופינה אותם בקור רוח אל הנגמ"ש. הוא נפגע ונהרג במארב של חיילים סורים.


רס"ן איתן וליש ז"ל (כדורעף)

סמג"ד בחטיבת שריון במילואים 217, שהייתה הראשונה להיכנס אל חולות סיני במלחמת יום הכיפורים. נפל ב-8 באוקטובר 1973, איתן הקים את הפועל גינוסר ששיחקה בליגה הארצית, והיה הנפש הפעילה על מגרש הבלטות בקיבוץ.תפילת יום הכיפורים בכותל. זוכרים גם את הספורטאים הנופלים (צילום: רויטרס)


סרן דוד גלזר ז"ל (כדורעף)

מ"פ חרמ"ש במילואים, שגויס לשירות במלחמת יום הכיפורים, ונפל בעת תקיפת המערך המצרי ב"מיסורי" שבסיני. לאחר מותו הוענק לו עיטור המופת. דוד, מנהיג מבטן ולידה, היה שחקן אליצור טירת צבי בליגה הארצית. כתוצאה מהמלחמה התפרקה הקבוצה, והוקמה קבוצה אזורית.


סגן שמעון שפרינגר ז"ל (כדורעף)

מ"מ בשריון שנלחם עם יחידתו בגזרה הצפונית של תעלת סואץ, ונפל בקרבות הבלימה ביום 6 באוקטובר 1973. שיחק באליצור טירת צבי מהליגה הארצית.חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל