קישורים מפת האתר

18 באפריל 2013: המח"ט נלחם בחזית, 415 מחייליו נהרגו

כבר ביום הראשון של מלחמת יום כיפור איבד אמנון רשף 82 מפקודיו. "הייתי בתוך האש, בתוך הגיהינום", שיחזר. מאז הוא פועל להנציח כל אחד מחייליו

 

עמיחי אתאלי, מאתר מעריב, 15 באפריל 2013

 

בכל שנה, כשמגיע יום הזיכרון, אלוף במילואים אמנון רשף אינו בטוח מה עליו לעשות, ולאן עליו ללכת. 415 חיילים ששירתו תחת פיקודו נהרגו במלחמת יום כיפור. את כולם הכיר, וזיכרונם מלווה אותו עד היום.

 

אלוף אמנון רשף בין קברי חייליו בבית העלמין קריית שאול, בסוף השבוע צילום: ראובן קסטרו

 

בצהרי יום שבת ה-6 באוקטובר 1973, אל"ם אמנון רשף חש שמשהו אינו כשורה. השאננות שאפיינה את הדרג המדיני ואת ראשי מערך המודיעין של מדינת ישראל לא הייתה מנת חלקו של רשף, שפיקד על חטיבת שריון מס' 14 אשר חלשה על 200 קילומטרים לאורכה של תעלת סואץ.

"כמה ימים לפני פרוץ המלחמה, החטיבה שלי כבר הייתה בכוננות עליונה", הוא משחזר. "במשך כל השבוע התרענו למפקדת האוגדה ולפיקוד דרום על פעילות אויב חריגה ואמרו לנו כל הזמן 'עזבו זה תרגיל'. בבוקר יום הכיפורים, ראיתי שהעניינים בצד השני עוד יותר חריגים וביקשתי לקדם את הטנקים לעמדות אש מחוץ למעוזים שבהם ישבנו, אבל גם את זה לא התירו לי לעשות מחשש שהמצרים יראו בזה התגרות".

בתודעה הישראלית נחרתה השעה שתיים בצהריים כשעה בה פרצה המלחמה, אבל רשף מבקש לדייק: "זה קרה בדיוק ב-13:47 וזה היה נורא. למעלה מאלפיים תותחי ארטילריה פתחו באש בו זמנית. למעלה ממאתיים מטוסים פתחו במתקפה אווירית. הרגשנו כאילו זו רעידת אדמה".

בשעתיים הראשונות צלחו 20 אלף חיילים מצרים את התעלה והעמידו את היחס בין לוחמיו של רשף לבין הצבא המצרי על לוחם ישראלי אחד אל מול 200 מצרים. היום הראשון למלחמה גבה מחטיבתו של רשף 82 הרוגים. בימים הבאים נפלו עשרות לוחמים מדי יום, אבל המערכה הקשה מכל הייתה קרב החווה הסינית. הקרב, שהחל ביום שני ה-15 באוקטובר, גבה 121 הרוגים מבין פקודיו של רשף. 97 טנקים של החטיבה נכנסו אל החווה בליל ה-14 באוקטובר, רק 41 יצאו ממנה עם תום הקרב. "הייתי בתוך האש, בתוך הגיהינום", הוא משחזר.

 

אלוף אמנון רשף לצד אריאל שרון ומשה דיין בתעלת סואץ צילום: ארכיון

 

רשף מחזיק במכשיר הטלפון הסלולרי שלו את הקלטות הקשר מהקרב בהן הוא נשמע משוחח עם מפקד האוגדה אריאל שרון. באחת מהן הוא נשאל על ידי שרון מה מצבו והוא מתאר: "הם מסתובבים פה בין הרגליים והורגים אותנו. יהיה בסדר, עבור". שרון עונה: "איתך אני תמיד בטוח שיהיה בסדר. עבור". עם סיום המלחמה ספגה חטיבה 14 מספר בלתי נתפס של 415 הרוגים".

"ריכזנו רשימות של כל ההרוגים והפצועים ובצורה שיטתית ומפוקחת עשינו ביקורי בית אצל כל המשפחות", מספר רשף. "במשך חודשים, בכל יציאה הביתה, ביקרתי אצל המשפחות ואצל הפצועים בבתי החולים. הסבב הזה לקח לי חודשים ארוכים".

בשנים האחרונות הוא הקים אתר אינטרנט מפואר המנציח את פועלה של החטיבה ובתוכו בנה 415 אתרי הנצחה אישיים עבור כל אחד מחללי החטיבה במלחמת יום הכיפורים. במקביל הוא כותב בימים אלה ספר על המלחמה. "בשבילי יום הזיכרון זה יום שבו אני בעיקר עם עצמי. זה יום שחולפים בו זיכרונות ומחשבות. זה יום שבו עולה גם הכאב האישי על אנשים שאינם. אבל מצד שני זה יום שבו לצד המכות הקשות, אני רואה את ההישגים של מדינת ישראל וזה מחזק לי את תחושת ההשלמה עם מה שקרה".

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל