קישורים מפת האתר

22 באוקטובר 2013: אבירי השריון בחווה הסינית
"החווה הסינית" הוא שֵם מעורר צמרמורת אצל מי שנטלו חלק בלחימה הקשה שם במלחמת יום הכיפורים. שיר חדש בשם "אבירי השריון בחווה" שכתבו דבי גודמן וגלאי שריר, מוקדש לקרב הקשה שבו השתתפה חטיבת השריון 14. השיר הושמע לראשונה בטקס זיכרון שהתקיים ביד לשריון ב-15 באוקטובר 2013

ציור של קובי לפיד, על פי רישום שלו בעת הקרב

גלאי שריר
(הכותב, בן קיבוץ שובל שבנגב, צנחן בסדיר ובמילואים, התגייס לצה"ל שנתיים לאחר מלחמת יום הכיפורים. הוא נחשף לאחרונה לסיפור הקרב של חטיבה 14 שלא היה ידוע מספיק בציבור והחליט לסייע בהפצתו ברבים).

השיר "אבירי השריון בחווה" המובא בהמשך, עוסק בקרב השריון של חטיבה 14 (שתוגברה בגדודים נוספים) באזור החווה הסינית בליל ה-16-15 באוקטובר 1973. הקרב היה השלב הראשון במסגרת מבצע "אבירי לב" לצליחת תעלת סואץ. השיר הושמע לראשונה בטקס הזיכרון לחללי גדוד 79 שנערך בלטרון ביום 15 באוקטובר 2013, ושושיה בארי דותן החלה לשירו שם, בדיוק ביום ובשעה (לפני 40 שנה) שבהם השיירה האדירה של 97 טנקים ועשרות נגמ"שים החלה לנוע לקראת הקרב האכזרי שציפה לה. תרומתן הקריטית של יחידות השריון בקרב זה כמעט ואינה ידועה בציבור הרחב, למרות שקרב זה הכריע את המערכה בחזית הדרום ואִפשר את קיום הצליחה שהביאה לניצחון ולסיום המלחמה. משה דיין וההיסטוריון הצבאי עמירם אזוב כתבו, שקרב זה הוא הקשה ביותר בתולדות צה"ל. בלילה אחד, בקרב אחד, נפלו 122 לוחמים, וביניהם שני זוגות אחים שנפלו כה קרוב, האחד לצד אחיו. אין זה קל להבין את מפת הקרב המורכב, כיצד טור שריון צה"לי גדול מאוד, של כשתי חטיבות, הסתנן בשקט יחסי בעורף הצבא המצרי העצום שהיה שם ממזרח לתעלה, ואחרי שפתח באש - נלחם לפתיחת צירי מעבר, הן מערבה והן מזרחה. מטרת הקרב הייתה ליצור מסדרון גישה שיאפשר לחטיבת צנחני מילואים ולכוח שריון אחר להגיע לתעלה ולחצותה מערבה לתוך מצרים. כוחות אלה הגיעו לתעלה ללא נפגעים וחצו אותה מערבה באותו הלילה, וכל זאת בזמן שחטיבה 14 המתוגברת נלחמה בחירוף נפש על החזקת המסדרון פתוח, ותקפה את הכוחות המצריים הגדולים שהתחפרו שם.
השיר מבוסס על סיפור הקרב: המח"ט אמנון רשף אמר ללוחמיו טרם הקרב: "כול עם ישראל מאחוריכם", הצומת הנזכרת בשיר היא צומת הדמים והגבורה "לכסיקון-טִרטור", והשיירה אכן התקצרה מאוד, כפי שרואים באחד הציורים. הציורים עצמם צוירו על ידי קובי לפיד, שהיה תותחן בקרב, והם מבוססים על רישומים שלו מימי הקרב עצמם. הטנק עמוס הפצועים הנראה באחד הציורים הוא הטנק האישי שלו באחת ממשימות החילוץ שלהן נדרש, עם המ"פ הנערץ רמי מתן, בעת הקרב.

להאזנה לשיר "אבירי השריון בחווה" ראו כאן.

הציורים שבסרטון הם של קובי לפיד, שהיה תותחן בעת המלחמה בטנק של מ"פ ז' רמי מתן. הציורים מוצגים כיום בקביעות ביד לשריון

אבירי השריון בחווה
מילים: דבי גודמן וגלאי שריר. לחן וביצוע: שושיה בארי דותן, עיבוד עופר המרמן

צִיר לֶכְּסִיקוֹן לִפְנֵי אַרְבָּעִים שָׁנָה.
יָצָאנוּ חֶרֶשׁ שַׁיָּרָה אֲרוּכָּה.
מְנוֹעִים רוֹעֲמִים, סָבִיב דְּמָמָה.
אוֹיֵב מִלְּפָנִים, מֵאָחוֹרֵינוּ אֻמָּה.

פָּגָז בּוֹדֵד נָתַן אֶת הָאוֹת,
נִפְתַח גֵּיהִנּוֹם עֲלֵי אֲדָמוֹת.
אוֹיֵב מְחֻפָּר, חוֹלוֹת בּוֹעָרִים,
אֵשׁ וְעָשָׁן, זַעֲקוּת הַפְּצוּעִים.

הִגָּעְנוּ לַצֹמֶת, חָזַרְנוּ לַתֹּפֶת
לְחַלֵּץ אֶת מִי שֶׁנִתָּן.
הַשַּׁחַר עָלָה, כֵּלִים בָּעֲרוּ
וְאַתֶּם נְדַמְתֶּם אִתָּם.

צִיר לֶכְּסִיקוֹן, צִיר טִרְטוּר, הֶחַוָּה.
בְּלַּיְלָה אָרוֹךְ וְאָרוּר, הַשַּׁיָּרָה הִתְקַצְּרָה.
עַל גּוּפוֹתֵיכֶם, הַצְּעִירִים, עֲטוּיֵי הַשִּׁרְיוֹן, הַתְּעָלָה נֶחֶצְתָה.
גִּבּוֹרִים אַלְמוֹנִים, אֲהוּבִים יְקָרִים - אַבִּירֵי הָאֻמָּה.

הַיַּעַד הוּשָׂג אַךְ הַמַּסָּע עוֹדֶנוּ נִמְשָךְ.
הַשַּׁרְשָׁרוֹת לֹא הִפְסִיקוּ לַנוּעַ, אֲבָק הַמִּדְבָּר לֹא שָׁקַע.
עָבְרוּ עֲלוּמֵינוּ, גָּדְלוּ יְלָדֵינוּ, חָלְפּו אַרְבָּעִים שָׁנָה.
מִי שֶׁהָיָה שָׁם, וּמִי שֶׁאֵינֶנוּ, נוֹתָרְנוּ יַחְדָיו - שַׁיָּרָה.

* השיר מוקדש ללוחמי גדוד 79 של השריון ולשאר הלוחמים שנטלו חלק בקרב הגבורה בחווה הסינית בליל 16-15 באוקטובר 1973. 122 לוחמים נפלו בקרב. יהי זכרם ברוך.

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל