חיל השריון: אוגדות וחטיבות נוספות - חטיבה 200 עוצבת אגרוף הברזל
קישורים מפת האתר
חטיבה 200 - עוצבת "אגרוף הברזל"

תחילת הקמתה באוגוסט 1961, המח"ט אל"ם יששכר (ישכה) שדמי עסק בהקמתה.

מפקד החטיבה: אל"ם יששכר (ישכה) שדמי, סמח"ט ולטר הנגבי.

חטיבה משוריינת בהרכב: שני גדודי טנקים סנטוריון, האחד בפיקוד סא"ל אהרון פלד (פדלה), האחר בפיקוד סא"ל אברהם ברעם, גדוד טנקים אֵי-אֶם-אֶקְס 13 בפיקוד סא"ל יעקב הדר (פפר) (נועד לעבור מהחטיבה), גדוד חרמ"ש בפיקוד סא"ל יהודה ירושלמי, פלוגת סיור ויחידות חטיבתיות.
גזרת הלחימה: החטיבה (פחות גדוד טנקי ה-אֵי-אֶם-אֶקְס 13) התקדמה בכיוון ביר-לחפן, ופגעה קשות בחטיבה משוריינת ובחטיבה ממוכנת מצריות ונעה לכיוון ג'בל-ליבני תוך השמדת טנקים מצריים שהיו במחפורות. כוח מהחטיבה לחם והשמיד את הכוח המצרי שחסם את ציר ג'בל-ליבני - אבו-עגילה. החטיבה המשיכה במסע מהיר וכבשה את ביר-חסנה, תפסה את מעברי המיתלה והג'ידי וחסמה את דרך הנסיגה של הכוחות המצריים. החטיבה סיימה את המלחמה על גדות האגם המר לאחר שפרצה את מיצרי הג'ידי.
גדוד טנקי האי-אם-אקס-13 של סא"ל יעקב הדר סופח לחטיבה 11 ולחם ברצועת עזה.

מפקד החטיבה: אל"ם יוסי פלד, סמח"ט: סא"ל שמחה אפלבוים.

חטיבת טנקים בהרכב: שלושה גדודי טנקים סנטוריון, בפיקוד סא"ל גיא יעקבזון (ז"ל), בפיקוד סא"ל טוביה תורן (נהרג במלחמה) ובפיקוד סא"ל משה מלר ופלוגת ג'יפים. לאחר נפילתו של טוביה תורן עבר הפיקוד עד סוף המלחמה לסמג"ד רס"ן דוד כספי.

גיזרת הלחימה: החטיבה פחות גדוד טנקים אחד ובתוספת גדוד הסיור האוגדתי הובילה ב-8 באוקטובר 1973 את מתקפת הנגד ברמת הגולן, בציר אל-על - רפיד במסגרת אוגדה 146, בפיקוד מוסה פלד. השמידה כוחות סוריים, התגברה על מגנן נ"ט, חילצה חיילים ישראליים ממוצבים שנותרו בעורף האויב ולאחר לחימה קשה, על קו הסגול, התייצבה ב-10 באוקטובר, בצומת רפיד. החל מ-12 באוקטובר לחמה החטיבה, ללא גדוד הסיור, בגזרה הצפונית של המובלעת. ולאחר כיבוש את תל-מסחרה, בלמה מספר התקפות נגד של כוחות שריון וחי"ר עיראקיים.

מפקד החטיבה: אל"ם יורם אלדר, סמח"ט: סא"ל אורי עצמון.


חטיבת טנקים בהרכב: שלושה גדודי סנטוריון, בפיקוד סא"ל מנחם לוי, סא"ל אורי קפלן ולידו רס"ן שמוליק לוינוירט כעוזר מג"ד, סא"ל דוד ליבנה ופלוגת ג'יפים.
גיזרת הלחימה: החטיבה פחות גדוד טנקים, שימשה כוח עתודה גייסי, התקדמה בציר המרכזי בדרכים הרריות, הצליחה לחצות את ג'בל-ברוך בדרך קשה ומפותלת ועלתה על גב ההר. החטיבה היתה במגע אש, בטווחים ארוכים, עם גדוד טנקים טִי-72 - T72 סורי ביום ששי ה-12 ביוני, ומייד לאחר מכן נכנסה הפסקת האש לתוקפה.
החטיבה כיום: חטיבת טנקים מרכבה.

כתבות אודות החטיבה שהתפרסמו באתר יד לשריון:

 

תא"ל יששכר (ישכה) שדמי

אלוף קלמן מגן (ז"ל)

תא"ל מנחם (מן) אבירם

אלוף יוסי פלד

אל"ם גיא יעקובזון (ז"ל)

אל"ם ברקו מיכאל

תא"ל יהודה (יודקה) פלד

אל"ם יורם אלדר

תא"ל מאיר זמיר

תא"ל אסף סלע

תא"ל דני בס

אל"ם שמוליק רוזנטל

אל"ם משה (מושיק) יתום

אל"ם גיל בן חיים
אל"ם אמנון אשל
אל"ם עמיחי אברהמס
תא"ל שמואל אולנסקי
אל"ם מאיר בר מאיר
אל"ם אוהד נג'מה

לקבלת מידע מורחב אודות אוגדות וחטיבות השריון נא לפנות למרכז מידע
ב"יד לשריון",
טל. 08-9255268
info@yadlashiryon.com
חזרהשלחו לחברהדפיסו