קישורים מפת האתר
29 ביוני 2014

חזון יד לשריון

 

מטרת העל של העמותה היא להנציח באתר יד לשריון

ולספר את גבורת הלוחמים שנפלו בכל מערכות ישראל,

ולהביא לידי ביטוי את דרכו של החַיִל מאז קום המדינה.

אתר יד לשריון. צילם: איזי כנען

 

א.      ההנצחה

מן הראוי לתת לחלל השריון זיכרון יותר במישור האישי בנוסף למישור הקולקטיבי, כדי לחזק ולהעצים את הזיכרון האישי והפרטי. נתחיל במבצע של חיבור הזיכרון של כל חלל ללוחם סדיר בחיל השריון ולתלמיד המבקר באתר. נמשיך ב"יזכור" יומי באינטרנט, במדיה, בגיליונות ובחומרים השונים. נבחן לצאת במבצע שריונאי "לכל חלל יש שיר" ובהמשך נפעל לאתר מקורות מימון למלגות על שם חללים (גם אם תהיינה בסכומים מינוריים).

ב.       המורשת

בכוונתנו להרחיב את העיסוק במורשת הקרב ולהפוך את יד לשריון למרכז של חיל השריון בתחום יצירת מורשת הקרב. נעשה זאת "מהסוף להתחלה". נתחיל לאסוף יותר חומרים ונרחיב את המחקר והכתיבה בנושאי "צוק איתן", מבצע "עופרת יצוקה", מלחמת לבנון השנייה, השהייה של כ-20 שנה בדרום לבנון, ומלחמת לבנון הראשונה. בין השאר נאסוף עדויות וסיפורים ותחקירים עצמיים על תקופות אלה. פעילויות אלה של השריון יקבלו עדיפות באיסוף החומר, בניתוח המקצועי, בכתיבה הצבאית, בתכנים החינוכיים, ובהצגה של סיפורי הקרב לציבור הרחב. בהתאם לכך, הם יובלטו בתצוגות השונות.

מרכז המידע של יד לשריון בלטרון חייב להיות מרכז המידע המרכזי לענייני השריון, גם בנושאי המורשת וגם מעבר להם. הוא חייב להיות נגיש ברשת ולפיכך אנחנו מחויבים להתחבר למערכת "בינה ודעת" של צה"ל לניהול מידע.

אתגר גדול עומד בפנינו להקים את המוזאון למורשת החייל היהודי במלחמת העולם השנייה. מוזאון זה יהיה תוסף משמעותי עבור יד לשריון ואני בטוח כי בתכניו ובמיצגים שבו הוא יהווה מוקד משיכה לאלפי מבקרים וחוקרים בשנה.

 

קטע מכותל השמות. צילום: ד"ר משה פורת

 

ג.        החינוך

הפעילות החינוכית הנעשית כיום באתר הינה מרשימה ומעניינת. קריית החינוך פעילה, פעילות של"ח מבורכת וביקורי תלמידים, מחנכים ומורים הינם בהיקפים רבים. בכוונתנו ליצור קשר ישיר בין פעילויות החינוך באתר לבין סביבת הפעילות של חיל השריון. הכוונה להקמת מסגרת ללימודים טכנולוגיים בראי השריון (חוזק חומרים, מיגון, אופטרוניקה, תקשוב ואחרים). נפעיל באתר כיתות לימוד לנוער בהקשרים שונים וכן למשוחררי השריון. מרכז המידע שלנו חייב להיות מרכיב פעיל בפרויקטים האלה. נעצים את קשרי העבודה שלנו עם גופי החינוך בסביבתנו הגאוגרפית.

ד.       הטכנולוגיה

האתר חייב להצטיין באטרקטיביות טכנולוגית. נחבר את האתר לרשת Wi-Fi ייעודית, והחומרים באתר יהיו נגישים למבקש על גבי הסלולרי האישי שלו. זאת ועוד, המוצגים "ידברו" אל המתבונן ויספרו את התכנים שיוחלט עליהם.

מעבר לאוסף הרק"ם המדהים שכבר קיים באתר, נשלב מיצג של טכנולוגיות מתקדמות ושל איומים מתקדמים. נעשה זאת בשיתוף פעולה עם התעשיות הביטחוניות והמסגרת הלימודית בלטרון שהוזכרה לעיל.

ה.      בית חם ללוחמי השריון בהווה ובעבר ולבני משפחותיהם

הגדרת "בית חם" ללוחמי השריון היא תוספת למטרות העמותה כפי שהוגדרו עד כאן. מימוש רעיון "הבית החם" מותנה קודם כל בתפיסתנו אנו. המשמעות היא להעמיד תחילה את המקום על כל חלקיו, כמו גם ההנהלה, הוועדות וחבריהן, לרשות חיל השריון לצורך סיוע, ועידוד לטיפוח הלוחמים הנוכחיים.

נרצה כמובן להרחיב את תפיסת "הבית החם" גם אל לוחמי השריון בעבר ולבני משפחותיהם, ולפיכך אין ספק שנידרש להקצות משאבים לעניין זה. נפתח את התפיסה של "בית חם" יחד עם קצין השריון הראשי, עם מפקדי החטיבות הסדירות וקציני השריון במילואים.

נרחיב את הפעילות באתר כדי שישמש מקום מפגש תרבותי וחברתי לחיל השריון, צה"ל ולכל גורם אזרחי אחר, בהתאם להחלטת העמותה.

פירושו שכאן יינתן לציבור הנכנס בשערנו דבר מה נוסף מעבר למה שניתן כיום. דוגמאות: עד לפני שנה היו בעמותה כ-700 חברים רשומים מתוך אלפי השריונאים. האם משהו מסתתר באנומליות הזו? מדוע לא רוצים להיות חברי עמותה? איך להביא יותר חברים ומבקרים?

לפני כניסתי לתפקיד פגשתי מפקדי שריון בשטח וכן קציני מילואים, ושאלתי את כולם איך הם מרגישים ביחס לאתר יד לשריון? וגיליתי תובנות חדשות.

§          מה אנחנו מקבלים מהמקום? האגודה למען החייל לדוגמה מציפה את היחידות בציוד, בתווים, במלגות ועוד.

§          גם אם רוצה מישהו לבוא עם ילדיו, אין הוא מוצא משהו רלוונטי להראות להם.

§          כשאנחנו מוזמנים אנחנו רואים הרבה חברים מבוגרים, וזה בסדר אבל אין מה שמחבר בין הדורות. האם הנכד ילך עם הסבא לסרט?

יו"ר עמותת יד לשריון משמש גם יו"ר שאר העמותות הצה"ליות, ובמפגש שנערך כאן בלטרון עלו הדברים שאני חש. במפגש הקודם, לדוגמה, נודע לנו אחרי "צוק איתן" כי עמותת גבעתי יזמה אירוע לכל החטיבה, אצלנו זה לא היה - מדוע? מדוע העמותה "לא נתנה לחַיִל"?

אני מחפש מה מהווה גורם כוח משיכה לאתר, וממה שאני בוחן האתר נתפס כאתר הנצחה, ובעיקר מקום לנגיעה חד פעמית. ואני מבקש כמה שיותר שריונאים צעירים נגישים לאתר.

המקום פרוס על 300 דונם, והרצון שלנו הוא להגדיל את מספר המבקרים באופן משמעותי. ברגע שתהיה תנועה גדולה, מכל סיבה שהיא, יהיה יותר כסף שישאיר יתרות להוות בית חם לשריונאים לבני משפחותיהם בהווה ובעבר, עם כל המשמעות של משפט זה.

 

"במותם ציוו לנו את החיים" - בין המצוי והרצוי

"את החיים ולא במותם" אני מבקש מראש סליחה על האמירה הבאה, טנקים וכותל שמות אינם מקור משיכה, צריך משהו אחר שהדור הצעיר ייכנס ויראה אותו בהיקפים גדולים יותר. הרבה מבין המשימות שיהוו מוקד משיכה יתנגשו בפרדיגמות של העבר. וכבר התחלנו בכך...

הרחבת חלק מהשטחים המתאימים לפעילות חברתית אזרחית. חלק מפוטנציאל המתעניינים בפעילות חברתיות, חינוכיות ובחצר האתר, אינו רוצה לראות טנקים, ואכן התחלנו בהזזת טנקים כדי שנוכל לקיים את הפעילויות.

הטנקים דוממים, ראש אט"ל התחייב לעזור לנו לשדרג באופן מלא את הנראות של התערוכה. יצאנו לדרך. הטנקים צריכים "לדבר". בטכנולוגיה של היום בעזרת הברקוד יהיה אפשר לראות ולהתרגש, בנוסף על היות המקום מוזאון אפשר להרחיב בו את מגוון הפעילויות.

 

פרויקטים נוספים שאנו מתכוונים לצאת לדרך איתם מידית

מיזם המבואה המרכזית: מסכי טלוויזיה גדולים שבהם יוקרנו סרטי מורשת מכל המלחמות והמבצעים של 30 השנים האחרונות. קיימים חומרי ארכיון ואנחנו משכתבים, כותבים והופכים למדיה מגנטית, ובתוך כמה חודשים נקדם פעילות בתחום זה.

איננו שוללים את התערוכות הקיימות ואת הקריקטורות של ששת הימים, אבל כיום זה פחות מדבר אל המבקרים. במודל ההגשה ובטכניקות המסירה אנו נעלה מדרגה.

קק"ל: תעניק תמיכה בפארק העוצבות. שילבנו בפארק את שביל ישראל.

נפעל להכניס פעילות אתגרית, קמפינג ועוד. אלה דברים שימשכו את הקהל הרחב ולא נותיר רק את האנדרטאות המצויות בו. בדרך זו ניצור מוקדי נוחות להרחבת הפעילות בפארק העוצבות.

של"ח: המשרדים הצבאיים של "תגלית" עתידים להיכנס ליד לשריון, בנוסף על הפעיליות המסורתיות של בתי הספר ותנועות הנוער.

אין לי ספק כי מימוש חזון זה מצריך תקציבים גדולים, אבל החלטנו על כיוון זה ואנו יוצאים לדרך. בחודשים הקרובים נציג למועצה תוכנית לשנת 2016 ברמת כוחות, משימות ותקציב.

 

אסטרטגיה

בתחום המיצוב והשיווק אנו מתכוונים ללכת לא רק בדרך הצבאית. הרעיון הוא משהו יותר רחב משריון, יש לנו מוזאון הלוחם היהודי, פרויקט הצפרות, של"ח, דרך הרמטכ"לים, פארק העוצבות וקריית החינוך.

 

היתה כאן פעילות מרשימה מאוד של חברת הביטוח הראל בהשתתפות 10,000 איש, שבצדה הייתה גם הכנסה כלכלית ראויה. אנחנו זקוקים לפעילות שתניב כסף, כדי לחזק את הקשר עם החַיִל ו"להוות בית חם", וכדי לעשות זאת יש להרבות בפעילויות. איננו מעוניין בערבי רעות ארכאיים וצריך ערבי רעות בסגנון אחר, בהתאמה לפוטנציאל המשתתף.

 

יד לשריון - פארק לטרון: כל הפעיליות כוללות מורשת, גבורה, הקרבה, טכנולוגיה וערכים, אוכל, תרבות וחוויה. וכשאומרים פארק וחינוך מתכוונים לאירועים לבני נוער באמפיתאטרון, אירועי בר-מצוה, סדנת אוכל, קמפינג, מוזאון, בית ספר טכנולוגי, היכל תערוכות מתחלפות. האתר צריך להיות מלא בתנועה ובמבקרים ברבדים שונים, שהמכנה המשותף הוא אתר יד לשריון, ובמוקדם או מאוחר המורשת מחלחלת לבאים בשערנו.

בדבר אחד לא נוגעים והוא מקודש - כותל השמות ומכלול הזיכרון - שאותם נשמר מכל משמר.

 

ברמה הפילוסופית ברצוני להגדיר בקצרה מהי ישראליות?

לא לשווא אני אומר פארק לטרון, שישקף מורשת יחידות, גבורה, ערכים, אוכל, טבע ונוף. מעבר ליד לשריון אני מבקש לראות גם ישראליות ובאתר שלנו יש המון ריגוש. הריגוש נובע מהסרט, מהשכול ומהעצב. אני שואף לריגוש ישראלי.

החברה הצעירה רוצה חוויה מגבשת ומשתפת ואת זה אנחנו צריכים להציע. אנחנו צריכים סל מוצרים רחב שישמש גורם משיכה לאתר. כפי שרמזתי קודם בדבריי, יש מארגנים שהטנקים הפריעו להם ואנחנו חייבים לבחון את מיקומם. אנחנו רוצים להתקשר עם קבלן שיביא לנו 40-30 אירועים בשנה כדי להשיג אמצעים כלכליים שיאפשרו לנו לממש את הייעוד שחרטו האבות המיסדים.

מה בכוונתנו לעשות? - לעבוד!

 

גיוס והרחבת מעגל החברים

החיל והמח"טים נוגעים באופן ישיר באנשי מילואים והסדיר, ולא סתם אני מצרף אותם להנהלה, כי הם ידעו מה לעשות כדי להרחיב ולהגדיל את מספר החברים מהדור הצעיר. קצת הזוי שחייל מילואים אינו חבר עמותה, ואינו מכיר את פעילות העמותה. בשלב ראשון, כיו"ר זמני, יוביל קשנ"ר את הוועדה ויגבש את מודל ההפעלה.

יושבי ראש הוועדות יגבשו חברים לוועדות ויוסיפו לטפל ולהרחיב בנושאים שיהיו בתחומם. נבנה את הוועדות באופן ייצוגי והולם עם חברים שרוצים ובעלי רקע מתאים לפעילות.

 

שלכם,

אודי שני

 

מוזאון הרק"ם ביד לשריון. צילום: ד"ר משה פורת

 

 

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל