חיל השריון: כתבות חטיבה 460 - מלחמת בני אור
קישורים מפת האתר
מלחמת בני אור

גילי כהן / "במחנה"
בעוצבת בני אור (חטיבה 460) מורגלים כבר במגוון רחב של הכשרות והסמכות, אבל אין ספק שקורס בזיהוי פטריות הוא בבחינת חידוש מובהק. לא, הטנקיסטים לעתיד אינם לומדים, רחמנא ליצלן, להבחין בין פטריות הזיה, שמפיניון ושיטאקי. החיילים מחפשים אחר פטריות "יפות", כאלו שמלוות בענני עשן לבן המיתמר למרחקים, ומסמלות פגיעה מדויקת במטרה שהציב לעצמו צוות הטנק.

"מטרה, מטרה, מטרה" - אלה הקולות שמושמעים ברחבי שטחי האש העצומים של חטיבה 460, המאוכלסים בימים אלו במגוון גדודי הכשרה, המצויים בשיאו של פרק האימונים לקראת הלחימה האמיתית. "אלה היסודות, זה הבסיס", קובע סא"ל צביקה צורן, מפקד גדוד 532 של עוצבת בני אור. "מכאן מתחיל הניצחון, מפה החיילים ינצחו את המלחמה".

האתגר הקרוב שבפניו עומדים הטנקיסטים הצעירים הוא בוחן הצוות, שנועד לבדוק את בקיאותם במקצועות השריון. התחנה הראשונה במסלול היא רחובות הלש"בייה הקטנה, שהוקמה בשטחי האש בשיזפון. הטנקים נעים קדימה ואחורה בניסיון לצאת מהסמטאות הצרות ולירות אל עבר המטרות המוצבות מחוץ למבנים המדומים. כל רשף אש הבוקע מתוך הכלי האדיר מפיג מעט את המתח שהצטבר בקרב הלוחמים במהלך מלאכת התמרון המאומצת, ומדגים את הכוח העצום שטמון בטנק. "המרכבה הוא הסיבה שהתגייסתי לחיל - הטנק הזה תמיד משחֵק תפקיד משמעותי, בלחימה ובהכרעה", מציין מפקד גדוד 198, סא"ל יואב טילן, שאביו ישראל (ז"ל) היה ממפתחי טנק המרכבה.

פרס בשווי מיליון שקל אמנם לא ממתין ל"שורדים" של לש"ביית שיזפון, אולם הלוחמים מתעקשים להמשיך הלאה לתחנה הבאה, שבה תעמוד למבחן מיומנותם לזהות את הרק"ם של האויב ממרחק עשרה מטרים בלבד. "התרגיל הזה נועד לדמות כיצד נראה המשוריין בעינית של התותחן", מסבירה סמל ניצן גלס, מדריכת שריון בגדוד מגן. לאחר שהחיילים מתבקשים לאתר את הדגם של טנק האויב מבין שורת הכלים שלפניהם, מחכה להם אימון בפריסת הזחל. החיילים יצטרכו להניע את הטנק קדימה כדי להוציא את הזחל מהמסגרת שעליה הוא מורכב, לחשוף את הטנק במערומיו ולחבר בחזרה את שרשרת הפלדה. צוותים טובים ומיומנים, אגב, עושים זאת בתוך דקות ספורות.

החול המתפזר באוויר מבהיר כי החיילים נמצאים בשיאה של המשימה. בשדה האש הסמוך, את ענני האבק מעלים דווקא לוחמי גדוד ההכשרה המתכוננים "לתקוף" את צוערי גדוד גפן של בה"ד 1, במסגרת התרגיל המסכם של קורס קציני היבשה. מספר שעות מאוחר יותר, שכבות האבק המכסות את יושבי הטנק, כמו גם הפודרה המעטרת את הטנקים עצמם, מעידות רק על מסקנה אחת - גדוד השריון ניצח בקרב. השריונרים הצעירים התעקשו לוותר על המקלחת הצוננת - והעיקר להישאר לחגוג. "פשוט קרענו להם את הצורה", מסכם מפקד אחת הפלוגות בקריצה.

כעת, לא רק המלתחות נותרות ריקות. גם עמדת "הפריסה" בשטח האש עומדת נטושה. ממרח הטונה, התפוזים ואפילו החביתות הביתיות שמוכנות על פי בקשתך, לא מהוות תחליף למאכל האהוב על כל שריונר, "לוף-ממסרת". "זה הרבה יותר טוב מכל דבר אחר שטעמתם", מסבירים יושבי אחד הטנקים. המצרכים הדרושים להכנת המנה כוללים קופסת לוף צבאית ומנוע טנק, כאשר החיבור בין השניים עתיד, בטוחים השריונרים, להניב את המאכל הרשמי של החיל. "ההנאה מובטחת", מוסיף בצעקה אחד מהמט"קים העומדים בסמוך.

חזרהשלחו לחברהדפיסו


:שם
:דוא"ל